Eκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Λασκαρίδη (Νοέμβριος 2023)

Την Πέμπτη 2/11/23 τα τμήματα Α1 και Α3 του σχολείου μας συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε ένα νεοκλασικό κτίριο του Ιδρύματος Αικ.Λασκαρίδη, με θέμα: «Από το βιολί και τον Μπαχ στο Body Percussion και το Ηip Hop. Τούς μαθητές συνόδεψαν οι καθηγητές κ.Κ.Γεωργίου, κ.Α.Λως και κ.Ε.Μπούρα. Στόχος της επίσκεψης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών στην τέχνη και ιδιαίτερα στη μουσική, η προσωπική έκφραση αλλά και η ενδυνάμωση του ομαδικού πνεύματος. Ο κάθε μαθητής συστήθηκε, εκφράζοντας τις προσωπικές του μουσικές προτιμήσεις. Στη συνέχεια, οι μαθητές συντονίστηκαν σε κινήσεις των άκρων για παραγωγή ήχων, πρώτα όλοι μαζί και στη συνέχεια, ανά ομάδες. Ακολούθησαν ακούσματα διαφόρων ειδών μουσικής από μουσικά όργανα, όπως βιολί, λαούτο και σαρόντ (ινδικο μουσικό όργανο). Ιδιαίτερα οι μαθητές εξέφρασαν την προτίμησή τους για τη μουσική που συνδέεται με παραδοσιακούς χορούς, όπως τσάμικο, ηπειρώτικο, κρητικό αλλά και την κλασική, εθνικ και μοντέρνα μουσική. Δόθηκε, επίσης, η δυνατότητα στους μαθητές να παράγουν και οι ίδιοι ήχο με καθοδήγηση. Έτσι, οι μαθητές ήλθαν σε επαφή με άλλους τρόπους αναζήτησης, προσέγγισης, διαλόγου για την τέχνη.

IMG_5225.JPG   IMG_5223.JPG   IMG_5222.JPG