Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά
Δημιουργήθηκε : 31 Μάρτιος 2015 Ημερομηνία Δημοσίευσης

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ Κ. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ,  ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ

Η "αγάπη και το μεράκι για ότι κάνει κάποιος είτε επαγγελματικό είτε ερασιτεχνικό βρίσκεται πέρα και πάνω από ιδιοτέλειες, συμφέροντα και σκοπιμότητες".

Με τέτοιου είδους αντιλήψεις ξεκίνησε μια ομάδα εκπαιδευτικών ένα ταξίδι που κράτησε 28 χρόνια.

Ποιοι ήταν αυτοί οι εκπαιδευτικοί, ποια ήταν τα ονόματά τους μικρή σημασία έχει. Το σημαντικό είναι ότι όλοι μαζί παραβρέθηκαν στη γέννηση ενός σχολείου, του 3ου Λυκείου Αλίμου, το φθινόπωρο του 1984, μαζί το ανάστησαν, το έφτασαν στην εφηβεία, το ενηλικίωσαν και εκεί γύρω στα 25 του άρχισαν σιγά - σιγά, ένας - ένας να το αποχαιρετούν και του εύχονται να είναι καλοτάξιδο μέσα στους καιρούς.

Στη διάρκεια των δυο και μισό δεκαετιών έδωσαν σ' αυτό το σχολείο, το παιδί τους ότι πιο πολύ μπόρεσαν από το χρόνο τους, την αγάπη τους, τη φροντίδα τους, τις αγωνίες τους και την ψυχή τους και πήραν χαρές, στιγμές ενθουσιασμού και ψυχικής Ευδαιμονίας, αλλά και λύπες, απογοητεύσεις και αδιέξοδα.

Έδωσαν και πήραν όλοι αυτοί μαζί: οι δάσκαλοι, οι μαθητές όλων των χρόνων αλλά και οι τάξεις, τα θρανία, τα γραφεία, η αυλή. Όλα μαζί έμψυχα και άψυχα.

Εμείς, οι δάσκαλοι εκείνης της εποχής, είμαστε καλά και σας σκεφτόμαστε μαθητές μας, παιδιά μας από το 1984 και μετά, με αγάπη και νοσταλγία αλλά και καμάρι, όταν μαθαίνουμε τα νέα σας.

Καλή τύχη και καλή συνέχεια στους μαθητές μας και στο σχολείο μας.

Δημιουργήθηκε : 18 Ιανουάριος 2016 Ημερομηνία Δημοσίευσης

ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 2012

DSC01296.JPG  DSC01300.JPG  ΘΑΝΑΣΗΣ      DSC01305.JPG  DSC01306.JPG           DSC01297.JPG

Δημιουργήθηκε : 11 Σεπτέμβριος 2018 Ημερομηνία Δημοσίευσης