(ΝΕΟ) 27-08-2018Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2018

Οι υποψήφιοι μπορούν να δουν τη βαθμολογία τους, τη βαθμολογία των ειδικών μαθηματων καθώς και τα αποτελέσματα εδώ πληκτρολογώντας τον 8-ψήφιο κωδικό τους και τους 4 αρχικούς χαρακτήρες από το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο και το μητρώνυμο τους σε κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες.

--------------------------------------------------------

ΒΑΣΕΙΣ (10% ΓΕΛ 2017)

Διαδικασίες ολοκλήρωσης εγγραφής σε ΓΕ.Λ.

Μετά την ολοκλήρωση της Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης και μέχρι την έναρξη των μαθημάτων, οι γονείς και κηδεμόνεςοφείλουν να παρουσιαστούν για την οριστική εγγραφή, ανανέωση εγγραφής προσκομίζοντας όσα δικαιολογητικά απαιτούνται.

Αναλυτικα διαβάστε εδώ

-----------------------------------------------------------------------------

Για την είσοδο στην εφαρμογή e-εγγραφές, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΣ (taxis ).

Η ηλεκτρονική διεύθυνση για την αίτηση είναι: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr.

Για να διαβάσετε τις οδηγίες πατήστε εδώ

30-08-2018 Υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, έτους 2018

Η υποβολή του Μηχανογραφικού Δελτίου θα γίνει από τη Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου μέχρι και τη Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου 2018 στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://exams-severeillness.it.minedu.gov.gr

Για να διαβάσετε την εγκύκλιο πατήστε εδώ

Εισαγωγή διακριθέντων αθλητών/τριών στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019

Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται για το έτος 2018 ταχυδρομικώς, με συστημένη επιστολή από την 1η έως τη 10η Σεπτεμβρίου 2018 στο ΥΠΠΕΘ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ

O χρόνος υποβολής των σχετικών δικαιολογητικών είναι από Δευτέρα 13 Νοεμβρίου έως και Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2017

Προκήρυξη για εισαγωγή υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές

Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών λήγει στις 10 Μαΐου 2018 (σφραγίδα ταχυδρομείου)

Για να διαβάσετε την προκήρυξη πατήστε εδώ

Για την Αίτηση-Δήλωση πατήστε εδώ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (ΑΕΝ) (12-06-2018)

Η ηλεκτρονική κατάθεση της Αίτησης στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Ναυτιλίας.

1. Εγγραφή χρήστη στο ΛΣ-ΕΛ.ΑΚΤ. (προϋπόθεση για καταχώρηση αίτησης ΑΕΝ) https://regusr.hcg.gr/

2. Ηλεκτρονική καταχώρηση αίτησης ΑΕΝ https://eisaen.hcg.gr/

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Για την προκήρυξη πατήστε εδώ

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας

Η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος www.fireservice.gr. θα γίνεται από την Δευτέρα 18-06-2018 έως και την Δευτέρα 25-06-2018.

Μετά την ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης οι υποψήφιοι μεταβαίνουν αυτοπροσώπως από την Τρίτη 19-06-2018 έως και την Τρίτη 26-06-2018 και από ώρα 08:00 έως 16:00 στις έδρες των Διοικήσεων Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Νομών (ΔΙ.Π.Υ.Ν.) στην Επιτροπή Παραλαβής Δικαιολογητικών για τις λοιπές διαδικασίες που προβλέπονται στην προκήρυξη.

Για να διαβάσετε την προκήρυξη πατήστε εδώ.

(22-05-18) Μηχανογραφικό δελτίο για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2018

Οι υποψήφιοι μπορούν να μελετήσουν ή/και να εκτυπώσουν το μηχανογραφικό δελτίο που τους ενδιαφέρει και συγκεκριμένα:

- το μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ 2018 για τους υποψήφιους που συμμετέχουν στις φετινές Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ  (πατήστε εδώ).

- το μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ 2018 μόνο για το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση, για τους  υποψήφιους που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2017 ή 2016 με το Νέο σύστημα (πατήστε εδώ).

- το μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (Ομάδας Β) 2018, μόνο για το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση για τους  υποψήφιους που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2016 με το Παλαιό σύστημα (πατήστε εδώ).

Προκήρυξη για την εισαγωγή στις σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας (Αξιωματικών & Αστυφυλάκων)

Κατάθεση δικαιολογητικών από τους υποψήφιους (αυτοπροσώπως) στα Αστυνομικά Τμήματα μέχρι και την ώρα 15.00 της 06-06-2018.

Για να διαβάσετε την προκήρυξη πατήστε εδώ

ΥΛΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΑΪΟΥ - ΙΟΥΝΙΟΥ 2018

Α ΛΥΚΕΙΟΥ

Β ΛΥΚΕΙΟΥ

Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

Πρόγραμμα Απολυτήριων & Προαγωγικών Εξετάσεων περιόδου Μαΐου - Ιουνίου 2108

Ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης», μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2018-2019

Η υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης πρέπει να πραγματοποιηθεί έως την 6η Ιουνίου 2018 και ώρα 22:00.

Για την είσοδο στην εφαρμογή e-εγγραφές, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΣ (taxis).

Η ηλεκτρονική διεύθυνση για την αίτηση είναι: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr.

Για να διαβάσετε τις οδηγίεςπατήστε εδώ

Για να διαβάσετε την εγκύκλιο πατήστε εδώ

Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (ΚΠΓ)

ΥΛΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2018

Για να δείτε την ύλη των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2018 πατήστε ΕΔΩ.